Op de scheiding van Harendermolen - Glimmen ligt "De Kooikamp" een van de vele Villa's en Landhuizen die dit dorp rijk is. Het dorp ontwikkelde zich voor de oorlog al tot een dorp voor welgestelde. De Kooikamp ligt aan de Rijksweg nr. 15 schuin tegenover het restaurant Auberge Le Grillon.

De Kooikamp werd 1894 gebouwd. Er heeft over een langere periode een Arts met zijn gezin in gewoond.  Het is in de 2e wereldoorlog gevorderd door de Duitsers. In 1945 hebben er nog Canadezen in gewoond. In 1946 werd de Kooikamp een tehuis voor jongens die via de voogdij hier voor langere of kortere periode werden geplaatst. 15 oktober 1969 kwam hier een einde aan en verhuisden de bewoners naar het landgoed "De Vijverberg" dat op de grens van Harendermolen en Haren ligt. De Kooikamp is in 1968 gekocht door de familie Buitenkamp en hebben voor een korte periode hier ook gewoond. Thans is de Villa "De Kooikamp" in het bezit van Jan van Splunder. Hij verhuurt deze villa aan o.a. kunstenaars. Het landgoed "De Vijverberg" is aangekocht door Jan de Boer en nu voor een deel een onderkomen voor "ex" -kankerpatiënten die psychosociale begeleiding aangeboden krijgen in het "Behouden Huys".

Tot aan de sluiting hebben de ex-bewoners gebruik gemaakt van beide scholen
"De Meent en De Marke" die het dorp rijk is. Ook waren ze vaste gebruiker van het natuurbad wat was aangelegd in het Appèlbergen.

Het dorp Glimmen verloor jammer genoeg zijn agrarische karakter. Naast de melkfabriek dat sloot in 1968, verdwenen er nog meer voorzieningen, waaronder de bakker, de slager, de melkboer en de kruidenier. De bewoners van de Kooikamp en de Vijverberg waren hiervan vaste afnemers.

Wat beoog ik met deze webpage
.
Ik hoop dat het tot een platform dient waar ex-bewoners en ex-werkers van beide instellingen de ruimte krijgen om ervaringen uit te wisselen. Ik heb in mijn contacten met beide groepen gemerkt dat er wel degelijk behoefte is om uit te vinden hoe het met een ieder is gegaan. Zeg maar gerust een gezonde nieuwsgierigheid.
 
Verder laat ik het aan jullie, om er iets goed mee te doen. Wat mij betreft, sturen jullie je verhaal naar mij, en dan plaats ik het eventueel met foto’s op deze webpage.
 

 

5 november om nooit meer te vergeten

Na vijf uur slaap zit ik om 5.30 uur aan het toetsenboard om mijn hart te luchten richting mijn maatjes (ex-bewoners) , vrienden (leiders) en vriendinnen (leidsters) Ondanks de druk en de drukte heb ik toch nog het een en ander meegekregen en heb bijzondere soms te korte gesprekken gevoerd en heb veel emotie gezien. Vooral de positieve lading die deze dag te zien zelfs te voelen was heeft er toe bijgedragen dat het voor velen een onvergetelijke dag geworden is.

Vanaf deze plaats wil ik nog graag van de gelegenheid gebruik maken om de huidige bewoners van de Kooikamp en de Vijverberg heel hartelijk te danken voor hun gastvrijheid. Het heeft mij ontroerd te mogen zien, hoe dit bezoek aan beide locaties gebruikt werd als katalysator. Het heeft voor velen dat gebracht wat ik stilletjes gehoopt had, omdat ook ik hier na drie korte bezoekjes vooraf aan de reünie gemerkt heb rust te hebben gekregen.

Nogmaals bijzonder om nooit te vergeten.

Deze site blijft nog een paar maanden in de lucht, zodat we gezamenlijk deze reünie kunnen herbeleven. Zo spoedig mogelijk zet ik een aantal foto’s op deze site zodat we met deze foto’s nog na kunnen genieten van wat we gezamenlijk hebben beleefd en herleefd.

Bedankt lieve mensen

Jan Brugge
 



De Kooikamp
 



De Vijverberg









 

De Kooikamp was eerst een particulier initiatief en is ontstaan in 1939 in Rotterdam.

Oprichters hiervan waren een aantal afkomstig uit V.D.B. Vrijzinnig Democratische Bond waaronder twee leraren
JC Deuring en GBA Woltering 

De heer Woltering is in 1946 vanuit deze organisatie  geplaatst in Glimmen als directeur van de Kooikamp.

In 1950  nam de "Stichting de Opbouw" uit Utrecht de organisatie over.
Deze stichting werd nu verantwoordelijk voor de bewoners van de Kooikamp en de Vijverberg en tevens werkgever van de begeleiders en de directie.

Jan Brugge
Telnr.  06 – 41550217
Faxnr. 084  716  7258
genealogie.brugge@gmail.com

 

  De Kooikamp - Vijverberg